Yemek.Nâme – Ağustos Sayısı

Yemek dergisi Yemek.Name'yi indirmek için tıklayın

Sayfami bir suredir takip edenlerin haberdar oldugu Yemek.Nâme dergisi Agustos ayinda birinci yilini doldurdu. Dergide emegi gecenlerle ufacik da olsa bir roportaj yapildi. Benimki de asagida 😉

Kendinizden bahseder misiniz?

Cem Vedat IŞIK, 82 doğumlu bir Elektrik ve Elektronik Yüksek Mühendisiyim. Son sekiz senemi geçirdiğim Ankara’dan beş ay önce İstanbul’a taşındım. Ofis saatlerinde bilişim alanında hizmetler sunan bir Hollanda şirketinde çalışıyorum, ofis dışında ise İstanbul’a alışmaya…

Yemekle aranızdaki ilişki nedir? Mutfağa alakanız ne zaman başladı?

Yemek yemek için acıkmam gerekmiyor, sevdiğim yemekleri 24 saat yiyebilirim. Ya da sevdiğim bir yemek için 250 km’lik yola da gidebilirim. Gün içindeki en keyifli saatlerim yemek hazırlarken, ya da yerken oluyor. Rejim yaptığım (en azından yapmaya çalıştığım) zamanlarda hayatımda bir şeyler eksikmiş gibi geliyor. Tahmin ettiğiniz üzere, sürekli olarak “bir 5 kilo” fazlam var. İşte bu yüzden, çocukken yemek seçmeye izin olmadığı için daha sağlıklı beslendiğimi düşünüyorum.
Mutfak, yemek yapmak dışında, “fotoğrafı çekilecek” bir yer olduğu için de benim için çok anlamlı. Ciddi anlamda yemek yapma deneyimim oldukça az. Yemek yapmaya “yalnız yaşayan bekar bir erkek” olduğum anda başladım, bu yüzdendir ki Yemek.Name’de sadece fotoğraflarıma yer var. Ah, geçen ay bir salata tarifi verdim, şimdi hatırladım. Şaka bir yana, kahvaltılık çeşitlerinde iddialıyım, X’li yumurta ve omlet çeşitlerini benden iyi yapabilen bir kişi henüz görmedim.

Hiç unutamadığınız mutfak anınız var mı?

Ailemin de yemeğe düşkünlüğünden olsa gerek, hatırlayabildiğim en eski anıların içinde mutfak da önemli bir yer tutuyor. 3 yaşında mutfak spatulalarını kelebek kanatları gibi sallayıp “cik cik pır pır, cik cik pır pır” diye dolaştığımı hatırlıyorum.
Bir de içinde puding pişen tencerelere tatlı kaşığı ile saldırışımı…

En sevdiğiniz yemek nedir?

Hayatının önemli bir konusu yemek olan biri olarak sevdiğim o kadar çok şey var ki. Ancak bir yemeğin yiyeceğim son yemek olduğunu bilseydim “mangalda et, pilav ve süzme yoğurt” tercih ederdim. Sebze yemekleri ile aramız hiç iyi değil onu belirtmeliyim.

Yemek.Name’ye fotoğraf çekerken nelere dikkat ediyorsunuz?

Yemek.Name için ablamın hazırladığı “Işıl Işıl Menüler” in fotoğraflarını çekiyorum. Tüm fotoğraflarda yemeğin “rengine” dikkat ederim. Bunun için de “uygun” aydınlatmaya… En keyif aldığım çekimler ise güneş ışığında ya da dışarda gerçekleştirdiklerim. Dikkat ettiğim bir diğer nokta da yemeklerin ne kadar lezzetli olduklarını mümkün olduğunca göstermek.
Fotoğrafları görenin “canı o yemeği istemezse” çektiğim fotoğrafları başarılı saymam.

Eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?

Yemek.Name’mizin birinci yılını emeği geçen tüm “aşçı”, “yazar” ve “fotoğrafçı” arkadaşlarımı tebrik ederek kutlamak istiyorum. Ellerinize sağlık.

fasulyeli_dip

Isil Isil Menuler’de ise Fasulye Ruyasi, Peynir ve Kurutulmus Domatesli Dip ve Yer Fistigi Soslu Tempura Tavuk Agustos ayinin yemekleriydi.

Share This

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *