Yepyeni Apple’lar

Cevremdeki Apple (iPod, iPhone, Mac Mini, MacBook vs.) sahipleri gunden gune artiyor. Onlar aldikca ben ozeniyorum, ama bir turlu herhangi bir Apple urunu icin kendimi ikna edemedim, hem de bugun e-posta kutuma dusen “Yepyeni MacBook ve MacBook Pro’lar geldi” haberi ile yeni cikan MacBook’lari gormeme ragmen. Zaten iPod’lara da iTunes’dan dolayi gicik kapiyorum.

Dogrusunu soylemek gerekirse, Unix benzeri bir sistem oldugundan Mac OS X‘e sicak bakiyorum. Kullanirken de cicili bicili arayuzleri acayip hosuma gidiyor, genel olarak kolay kolay cokmedigini de biliyorum, ama surekli calismak icin nasil bir isletim sistemi olur, iste orada suphelerim var. Temel olarak beni Apple’dan sogutan iki etken, donanimlarinin bence haddinden fazla pahali olmasi ve Apple kullanicilarinin para ile satilan uygulamalar icin torrent, rapidshare vb. illegal yollara siklikla basvurmasi. Bunu yapmak istemiyorum. Lisansli Windows’umda genel olarak acik kaynak kodlu ya da freeware uygulamalari seciyorum ancak Apple icin bu tur uygulamalari nasil bulurum, neler vardir en ufak bir fikrim yok.

 • Linux’taki gibi istedigim uygulamayi ve kaynak kodunu bir kac komut ile indirip kurabilecek miyim?
 • Yazilim paket yonetimi nasil? Paketler arasindaki bagimliliklar nasil yonetiliyor?
 • Linux’ta ya da Windows’ta genelde kullandigim uygulamalarin alternatifini bulabilecek miyim?

gibi sorular aklimda. Umarim Apple kullanan birileri bu sorularima yanit verebilir. Herkese Linux’lu gunler dilerim 🙂

Share This

1 Comments on “Yepyeni Apple’lar

 1. Selam Cem,

  Bir Apple bilgisayar alana kadar benim de genel olarak senin gibi kaygılarım vardı. Aynı zamanda bir iPod Video sahibi olarak ben de iPod’umu tam da elden çıkarmaya hazırlanırken bir anda Mac kullanırken buldum kendimi.. Sorularını yanıtlamaya çalışacağım elimden geldiğince..

  * Apple donanım olarak son derece kaliteli şeyler seçiyor ve bir PC’ye göre elinin altındaki kaliteyi gerçekten hissediyorsun. Bence aldıkları parayı genel olarak hakediyorlar. En azından donanımsal olarak..

  * Özgür Yazılımcı bir kimliğim var bu sebeple olabildiğince kaynak kodu açık yazılımları tercih etmeye çalışıyorum. Bilgisayarımı alır almaz 3 tane yazılım satın aldım Mac için.. Textmate, Linkinus ve AppZapper.. Bunun dışında işimi gören güzel yazılımlar buldum ve alma gereksinimi duymadım. Virtualbox, OpenOffice 3.0, Gimp gibi yazılımlar sağolsun. Bu tamamen insanın kişiliğiyle alakalı bir şey..

  * Mac OS X’te yazılım indirip kurmak Linux’daki kadar kolay değil maalesef.. Bazı uygulamalar kaldırma (uninstaller) yazılımı ile birlikte gelmiyorlar. Bu durumda AppZapper gibi yazılımları kullanmak gerekebiliyor. Eğer geliştiriciysen bu durum biraz daha acı verici olabiliyor.

  Mac OS X ile birlikte bir çok yazılım geliyor. Python, VIM, MySQL, Postfix ve daha bir çok yazılım zaten kurulu olarak geliyorlar açık olmasalar dahi.. Fakat özellikle Python’u güncellemek, Python ile geliştirme yaparken ihtiyaç duyduğun bağımlılıkları kurmak acı verici deneyimler yaşamana sebebiyet verebiliyor. (örnekleri http://raptiye.org ‘da yer alıyor)

  Mac OS X’te henüz yeterince iyi bir paket yönetim sistemi yok. macports vb. girişimler var ancak sistem üzerinde 2 Python vb. olması söz konusu ki sonucu can sıkıcı oluyor genelde..

  Linux’ta ve Windows’da kullandığın yazılımların alternatiflerini hatta daha iyilerini bulman söz konusu.. Bu konuda ben pek sıkıntı yaşadığımı söyleyemeyeceğim.

  Macbook Pro’mla ilgili yaşadığım tek sıkıntı yazılımsal.. Apple’ın tekelci anlayışı sebebiyle Safari’nin ya da iPhoto’nun Mail.app ile entegre oluşu, geliştirici araçlarının genellikle çok zor kurulması gibi sorunlar var. Fakat bunun dışında son derece memnunum ben..

  Tavsiye ederim geçmeni.. Linux kullanan bir kişi için Mac OS X hiç zor değil.. Windows’dan kesinlikle 1000 kat daha iyi.. Ama benim fikrimce Linux, Mac OS X’ten daha iyi.. GNOME’un ve diğer masaüstü ortamlarının biraz daha gelişmeye ihtiyacı var yalnızca..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *