“Cabin crew cross check…”

En az bir defa uçağa binmiş ve dikkatli okurlarıma başlıktaki söz öbeği bir yerlerden tanıdık gelecektir. Uçak kalkışa geçmeden önce son düzlükteyken kabin amiri, o zor anlaşılan ve hafif mırıldanan metalik bir sesle “Cabin crew, slides armed and cross check. (Kabin ekibi, tahliye kaydıraklarını hazır konuma getirin, birbirinizi de kontrol edin.)“, indikten sonra da, “Cabin crew, slides disarmed and cross check. (Kabin ekibi, kaydıraklarla işimiz kalmadı, devreden çıkarabilirsiniz, birbirinizi de kontrol edin.)” der. Peki nedir bu tahliye kaydırakları ve bu kadar önemli bir şey neden otomatik yapılmıyor?

Şeffaf kapağın altında kaydırakların arm / disarm edildiği küçük kol, “Pull (Ziehen)” yazan kol ise, acil çıkışlarda kapıyı açmaya yarıyor.

Tahliye kaydırakları, FAA (Amerika kıtasındaki sivil havacılık idaresi) standartlarına göre kapıların yerden yaklaşık 1,8 metreden daha yüksek olduğu tüm sivil uçaklarda bulunmak zorundaymış. Bunun nedeni, acil bir durumda yolcunun uçaktan atlarken yaralanma ihtimali. FAA standartlarına göre tahliye kaydıraklarının acil durumlarda -53.9 ile 71.11 ºC arasındaki sıcaklıklarda ve 46 km/s hızla esen rüzgar altında kıvrılıp bükülmeden 6 saniyede açılması gerekiyormuş. Yolcu güvenliği açısından bu kadar önemli olan bu sistemin elle devreye sokulmasındaki temel amaç, “arızaya karşı güvenli” yani mümkün olduğunca mekanik olmasını sağlamak. Hatta bazı uçakların bazı kapıları sadece acil çıkış amaçlı tasarlandığı için daima “Slides Armed” konumda tutuluyormuş.
Kalkıştan hemen önce kabin amirinden gelen hatırlatma ile kabin görevlileri kaydırakları hazır konuma getiriyor. Acil bir durumda, kaydıraklar armed iken acil çıkış kolu kaldırıldığında/ çekildiğinde kapı kilidi açılıyormuş. Kapı bu konumdayken dışarı doğru ittirildiğinde, acil çıkış sistemi etkinleşiyor, kapıyı açıyor ve kaydırak otomatik olarak dışarı doğru şişmeye başlıyormuş. ( Bu kısmın hep -mış, -muş olarak kalması dileğiyle 😉 )

Açılmış bir tahliye kaydırağı

İnişten hemen sonra ise kaydıraklar, havayolları şirketlerine hatrı sayılır bir masraf yaratan “kaydırakların yanlışlıkla açılması“nı engellemek için devre dışı bırakılıyormuş (disarm). Hatta bu problemin önüne geçmek için, kaydırakların aktif olduğunu sesle hatırlatan sistem bile kullanılmaya başlanmış. Uçağın kapıları dışarıdan açıldığında kaydırakları otomatik olarak devre dışı bırakan bir sistem bulunuyormuş.
Kabin amirinin sesini duyduğunuzda beni hatırlamanız dileği ile herkese acil çıkışsız, kaydıraksız, tahliyesiz yolculuklar dilerim 😉
Not: Kaydırağı arm/disarm eden kolu gösteren fotoğrafı bir IATA (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) sunumundan, Açılmış tahliye kaydırağı fotoğrafını ise Air&Space Smithsonian Magazine 2007 Ekim-Kasım sayısından aldım.

Not2: Değerli okuyucum “k.m” bu anonsu pilotun değil kabin amirinin yaptığını hatırlattı. gerekli düzeltmeyi yaptım, kendisine teşekkürlerimi sunuyorum.

Share This

9 Comments on ““Cabin crew cross check…”

 1. canim supersin 🙂 benim sosyal sorumluluk bilinci yuksek kardesim, seni seviyorum 🙂

 2. Kara gözlüm seni her zaman hatırlıyorum..Allah sevdiklerinle birlikte uzun,sağlıklı,mutlu ömürler versin.

 3. Walla ister inan ister inanma tam 6 aydır bunu arıyorum Fakat cross check diye diilde cruise check gibi geldi bana hep bu hatun ne demek istiyor diye kafayı yiyodum walla ne diyim emeğine saalık.

 4. yanliz bunu soyleyen hep erkek sesi oluyo. yani butun kabin amirleri erkek mi? genelde kadin olyorlar hatta…

 5. abi vatandaş ne çok biliyor be havacılık hakkında! ayda 110 saat uçan benim daha iyi bilen sizsiniz. yani ayda 20 kere uçan benim 2 kere uçan siz 🙂 artı eğitim alan biz, almayan siz.. daha kötüsü çok konuşuyosunuz abi uçakta vıdı vıdı hepside gereksiz yani.. ne iş yapiosunuz bilmiyorum ama bırakında bizde profesyonel olduğumuz işimizi kendi ve IATA’ nın dogruları ile berbaer yapalım. sizde yorum yapmayın yemeğini yiyin adam gibi uçun gidin gelin, uçuşun tadını çıkartın. nerden gelior bu çok bilmişlik sizi anlamıorum?

 6. Sevgili k/m,
  Sadece bu basliga ayda yaklasik 750 ziyaret oluyor… Bence siz de bir blog acin, biz de oradan en dogrularini okuyalim 🙂 Simdiden tesekkurler.

 7. Yukarıdaki mesajları okudum. Bazılarımız için daha düzgün bir iletişim kurmayı öğrenmelerini dilerim. Bilmek bazen yeterli olmuyor, uslup ve ifade de önemli. Demek ki hala mesafe var, durum bunu gösteriyor. Cem, seni tanımıyorum, fakat bilgiler için teşekkür ederim. Uslubunu bozma.
  Herkese saygılar…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *