FM Vericili Mp3 Çalar

Son günlerde ucuzlayan fiyatlarıyla FM vericili mp3 çalar’lar ilgimi çekiyordu. Daha önce duymayanlar için şöyle özetleyeyim. 30-35 YTL’ye satılan, içine SD kart takıp (kendinden hafızalı olanlar ya da USB belleğinizi takabileceğiniz USB girişli modeller de var.) üzerinden 87,5 ile 108 Mhz arasında istediğiniz bir FM frekansını seçip, arabanın radyosundan mp3’lerinizi dinleyebileceğiniz bir alet. Dün akşama kadar bu kadar farklı markalar olduğunu (Aprotech, Digimax, Modacar, Piranha, Rexpo, Sunny, Teknonem) da bilmiyordum. Kuzenim Emin ile akşam Çukurambar’daki Mavi Bilgisayar‘a gittik. Daha önceden Hepsiburada‘dan okuduğum yorumların (bu aletlerin neredeyse tüm FM frekanslarının dolu olduğu büyük şehir merkezlerinde cızırtı yaptığını duymuştum) ışığında, sadece Teknonem markasına ait ürünlerin olduğu stand’ın önünde bekleyen görevliye “Bunların en güzeli hangisi? Hangisi cızırtı yapmıyor?” dedim. Satıcının “Abi, en güzeli bu, cızırtı yapmıyor, dijital göstergeli ve oynar başlıklı(ayarlanabilir gösterge açısından bahsediyor), isterseniz deneyelim?” teklifini kabul ederek, alete SD kartımı takıp, radyodan dinlemeye “çalıştık“. Resmen çalıştık çünkü önce sadece 88.1 Mhz’de en az cızırtıyı veren alet, bir iki dakika içinde orada da kabul edilemez bir gürültü seviyesi ile bizi selamladı. Mavi Bilgisayar’a gitmeden yolda boş olduğuna karar verdiğim 87.5 Mhz’de bile cızırtı barizdi. Hem de arabanın antenini de çıkartıp yaptığım denemelere rağmen. Satıcıya göre “araba durduğu için” cızırdıyordu. Üstüne üstlük, her kart ile de çalışmayan alet, benim kartımdaki üçüncü şarkıyı “Bilgi Hatası!” benzeri bir mesaj ile çalmayı reddetti. Satıcının “Abi, sizin karttaki şarkı bozuk?” şeklindeki sorusuna karşılık, başımı iki yana sallayarak kendisi ile aynı fikirde olmadığımı belirttim. Satıcıya yardımları ve ilgisi için teşekkür edip, bir ürün alırsak mutlaka kendisini bulacağımızı ifade ederek (satış üzerinden prim alıyorlarmış), yanından ayrıldık.

Not: Birileri Google’dan mp3, çalar, fm, verici gibi bir şeyler aratırsa, buradan bulsun. Özetle, henüz bu tür aletlerin işe yarar bir çözüm sunduklarını düşünmüyorum.

Ek 1: İngilizce Wikipedia’dan ilgili bağlantı

Share This

4 Comments on “FM Vericili Mp3 Çalar

  1. 30-35 lira olan bir şeyden de pek bişey beklememek gerekir nihayetinde. Adamın dediği değil de başka bi model deneseydik belki daha az cızırtılı ya da cızırtısız da olabilirdi.

    Ayrıca da o durduğu için çalışmamasını iddia etmesi de çok komik geldi bana 🙂

  2. Saticilar, bazen istemeyerek de olsa bilgisiz alicilari feci sekilde yanlis yonlendirebiliyor. Allah’tan biz okulunu okuduk, yutmuyoruz 😉

  3. Ben de yaz tatiline çıkmadan önce bunlardan bir tane alayım diyordum. Hem yol müzikleri yüklerim arabada dinlemek için, hem de deniz kenarında falan radyo dinlerim diye düşünmüştüm. Demek ki beklemek lazım daha. Nasılsa üretici firmalar çözer sorunu ve cızırtısız olanı da çıkar piyasaya çok geçmeden. Çalışın mühendisler! 🙂

  4. Özlem, yine de almadan önce denemekte fayda var… Tabii, gorevliyi ikna edebilirseniz 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *